piątek, 5 października 2012

Szałwia - z czym to się je?


Witajcie 

Dzisiaj chciałam Wam napisać co nieco o szałwii. Wspominałam wcześniej o niej i postanowiłam co nieco się dowiedzieć na ten temat.


Co to jest?

Szałwia jest to roślina z jasnotowatych i należy do niej ok. 900 gatunków na całym świecie. Łacińska nazwa rodzaju (Salvia)pochodzi od słowa salvus oznaczającego ocalony, nietknięty, żywy – niektóre gatunki szałwii mają bowiem własności lecznicze i od dawna używane były w lecznictwie. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego.

Gatunki

Jak powyżej, jest ich sporo. Występują w każdym klimacie z wyjątkiem tropikalnego i polarnego. W Polsce najpowszechniejsza jest szałwia lekarska. Warto wspomnieć, że posiadanie niektórych gatunków szałwii jest nielegalne. Chodzi tutaj o gatunek divinorum, czyli tzw. szałwię wieszcza. Podczas badań na szczurach uzależnionych od kokainy i metamfetaminy zauważono zaprzestanie brania narkotyków, przy czym substancja w tym gatunku szałwii nie uzależniała. Oprócz tego ma działanie przeciwbólowe takie jak opium oraz antydepresyjne. Naukowcy nie wykluczają zastosowania tego zioła w leczeniu choroby Alzheimera, schizofrenii, a nawet AIDS.

Zastosowanie

Szałwia ma bardzo liczne zastosowania lecznicze: zaburzenia trawienne, kolki, ból brzucha, nieżyty górnych dróg oddechowych, stany zapalne przewodu pokarmowego, zapalenie gardła, zapalenie dziąseł, pleśniawki, odmrożenia, użądlenia pszczoły i osy, nadmierna potliwość, angina, ropne zapalenie skóry lub dziąseł, czyraki, grzybice, ropnie oraz oparzenia I stopnia. W kosmetyce szałwię stosuje się ze względu na właściwości antybakteryjne i działanie tonizujące.

Ma zastosowanie także w kuchni – w Niemczech jest używana jako przyprawa do węgorza. Ma szerokie zastosowanie w kuchni włoskiej jako przyprawa do mięs, ryb.

Przepisy

Aby przygotować napar, należy 1 łyżkę rozdrobnionych liści szałwii zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem 15 min. Przecedzić.

Pić trzy razy dziennie po pół szklanki w nieżycie żołądka i jelit, w zaburzeniach trawiennych jak bóle brzucha, także w nieżytach górnych dróg oddechowych i nadmiernym poceniu się.

Zewnętrzny napar stosuję się do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i dziąseł, przy anginie, w pleśniawkach i zapaleniu migdałków.

Okłady z naparu stosuję się na trudno gojące rany, owrzodzenia, oparzenia, odmrożenia, również przy użądleniu przez pszczoły i osy, także do obmywania zewnętrznych narządów płciowych w postaci tamponów dopochwowych oraz do irygacji ( po rozcieńczeniu z wodą).

Do kąpieli należy wlać odcedzony napar z 5 łyżek szałwii zalanych litrem wody. Stosuje się w chorobie reumatycznej i schorzeniach skóry np. egzemie, świądzie, oparzeniu stosuje się kąpiele ziołowe w naparze z szałwii.

Przeciwwskazania

Długotrwałe picie dużych ilości naparów z szałwii może wywołać działania niepożądane takie jak: nudności, wymioty, otępienie.
Choć nie ma badań potwierdzających działanie poronne nie zaleca się stosowania wewnętrznie kobietom w ciąży.
Stosowanie naparu z szałwii powoduje zmniejszenie laktacji, nie jest polecany kobietom karmiącym.
Nie poleca się stosowania naparów w ostrym nieżycie żołądka.
Wśród przeciwwskazań do stosowania szałwii wymienia się także nowotwory pobudzane przez hormony estrogenne.
W moim domu szałwia była używana głównie do płukania gardła, lub okładów na bolące dziąsła. Ostatnio borykam się jednak w rankami i rozszerzonymi porami, więc chciałam przygotować ten napar w formie toniku.

Piszcie jakie macie spostrzeżenia na temat tego ziela, czy kiedyś stosowałyście szałwię i jakie były efekty. Czekam na Wasze zdanie 

Przesyłam buziaki 

KanaKorikO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz